sycylijska deska . wegetariańska! By

sycylijska deska . wegetariańska!


 

 

sycylijska deska . wegetariańska

uwielbiam deski serowe… od zawsze!
lubię je tworzyć z moich ulubionych produktów, zestawiając różności. lubię też przywozić niezwykłe i wspaniałe produkty z podróży, i układać je w kompozycje przywołujące wspomnienia…

odkryłam niedawno sklep ze świetnymi produktami sycylijskimi w Warszawie { tutaj link do artykułu o sklepie >> LINK }. sięgając w sklepie po kolejne produkty, nie planowałam deski, ale kiedy rozłożyłam je na stole w domu – pomysł pojawił się natychmiast : 
sycylijska deska!

wiem, wiem… włoskie anti pasti i półmiski przekąsek pełne są mięs i wędlin… ja jednak znalazłam swoja ulubioną, wegetariańską kompozycję, a przy tym nadal mocno sycylijską.

moja deska sycylijska… komponuję deskę z czterech grup produktów: najlepszych sycylijskich serów, charakterystycznych past i pate, oliwek i kaparów, oraz świeżych owoców, które dojrzewają i są powszechnie serwowane na Sycylii…
deskę lubię podawać na sposób włoski bardziej niż niż amerykański, czyli w towarzystwie dobrego { białego! } pieczywa i oliwy do maczania pieczywa… to też akcent prostoty, której Sycylia jest pełna…

zapraszam!

składniki :

do podania

  • biały chleb typu włoskiego ( w ostateczności bagietka )
  • oliwa, jak najlepsza!

*znacie kumkwaty? to najmniejsze z cytrusów, wielkości małej śliwek węgierek, przepysznie aromatyczne. skórka kumkwatów nie jest gorzka ani kwaśna, lekko kwaskowate jest wnętrze. kumkwaty zjadamy wraz ze skórką – idealnie się nadają na deskę serową. tutaj przeczytacie więcej o kumkwatach >> LINK
 

sycylijska deska . przygotowanie

najpierw przygotowuję składniki, potem układam, to już sama zabawa i przyjemność…

sery kroję na mniejsze kawałki, na przykład jeden ser na pół, drugi podaję w dużym kawałku, a trzeci na mniejsze porcje – kostki albo grubsze pasterki.

pasty wykładam do miseczek, nie za dużych, tak aby zmieściły się na desce, podobnie oliwki i kapary.

owoce myję i suszę.
jedną pomarańczę kroję na ćwiartki, drugą na plasterki – ze skórką { w ten sposób pokrojona pomarańcza pięknie się prezentuje, i jest wygodna do chwycenia w dłoń, a także do zjedzenia zawartości wewnątrz skórki. pomarańcze z Sycylii są bio, więc nie ma obawy 🙂 } 
winogrona rozcinam na mniejsze kiście.
granat przekrajam, połowę obieram i serwuję nasiona osoczone rubinowym owocem w miseczce, drugą połówkę używam w roli dekoracji. w trakcie trwania kolacji czy degustacji ewentualnie dołożę drobinki z tej drugiej połówki.
kumkwaty nadają się do jedzenia ze skórką, są pyszne!
ale uwaga: o ile skórka jest smaczna, lekko słodkawa i aromatyczna, a wnętrze lekko kwaskowe, upiornie kwaśne gorzkie są pestki kumkwatu – warto je usunąć. zwróćcie uwagę, ze są w dwóch wielkościach – całkiem spore i malutkie, jedne i drugie bardzo nieprzyjemne do jedzenia, wydobywamy i usuwamy wszystkie. dlatego też kumkwaty serwuję w połówkach lub grubszych plasterkach.

przygotowuję pistacje, kroję chleb, oliwę nalewam do miseczek / spodeczków. u mnie na zdjęciach widzicie dwie miseczki oliwy, a w jednej dziwny przedmiot… to ceramiczna miniatura Sycylii, którą włożyłam do jednej oliwy aby łatwo je odróżniać, mieliśmy bowiem degustację dwóch oliw wraz z tą deską. 

kiedy już wszystkie składniki mam przygotowane – przychodzi czas na najlepszy etap : układanie deski. uwielbiam to!
zaczynam od serów, potem miseczki, potem owoce, na koniec pistacje i świeża bazylia…
nie będę się rozpisywać na temat układania, tu naprawdę można się dać ponieść własnej fantazji.
zobaczcie układanie mojej deski na filmie >> powyżej tekstu.

do deski sycylijskiej najchętniej serwuję pieczywo typu włoskiego, warto poszukać, w wielu piekarniach dostępne. ostateczni może być bagietka. i najlepszą oliwę na jaką mogę sobie pozwolić, czasem dwa rodzaje, czasem smakową…. jak Wam w duszy gra!

cudowności Wam życzę, pysznych desek sycylijskich!

podzielcie się koniecznie swoimi doświadczeniami, dajcie znać jak skomponowaliście swoje!


podobało Ci się, zgadzasz się, masz inne zdanie? napisz!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.