Cynamon był szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej, a część przypisywanych mu właściwości potwierdzona została w badaniach naukowych.
Cynamon zawiera wiele substancji biologicznie aktywnych takich jak polifenole ( silne antyoksydanty ), kwas cynamonowy, waniliowy, kawowy…
Przypisuje się mu działanie prozdrowotne – i nie bez racji. Szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej, a część przypisywanych mu właściwości potwierdzona została w badaniach naukowych.
Cynamon był szeroko wykorzystywany w medycynie tradycyjnej od tysięcy lat. Przypisywano mu działanie przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
W starożytności używany był do balsamowania ciał, jako kadzidło oraz jako ofiara składana bogom. Cynamon dodawano też do piwa i wina, aby nadać im szczególnego aromatu – przypomina to nasze grzane wino, prawda? Uważano że pomaga w dolegliwościach przeziębienia i łagodzi kaszel, zauważano jego działanie rozgrzewające – poza przeziębieniami stosowano w przypadkach wychłodzenia i spadku odporności. Ceniono także właściwości detoksykujące cynamonu – używano go w mieszankach ziołowych odtruwających, przeciwko toksynom i truciznom, oraz na skórze w postac gęstych maści.
Z ciekawych zastosowań – miał pomagać w przepędzaniu złych duchów – okadzano cynamonem domy…
W średniowieczu wykorzystywany był jako środek oczyszczający ( moczopędny ) a także wzmacniający układ krążenia oraz w leczeniu bólów mięśniowych i stawowych. Uważano, że redukuje bóle menstruacyjne, pobudza menstruację i może przyspieszyć poród. Miał też pomagać w dolegliwościach trawiennych i poprawiać apetyt. Stosowano cynamon także w leczeniu cukrzycy i zakażeń układu moczowego.
Wydaje się wręcz być 'lekiem’ niemal na wszystko…
Część z tych właściwości i zastosowań potwierdziły badania naukowe i wykorzystujemy również w dzisiejszych czasach.
TUTAJ znajdziecie post o CYNAMONIE DZIŚ + przepisy cynamonowe na bogu!