cynamon cejloński kontra cynamon chiński. czy znacie różnicę?
Od sierpniowych szarlotek i muffin jabłkowych cynamon wkracza do naszych kuchni i spokojnie się tam rozsiada…
Będzie królował aż do grudnia, albo do końca zimy.
Ciepły, aromatyczny rozgrzewający… Roztaczający zniewalający zapach, wypełniający dom ciepłem i cudownym skojarzeniami.
Cynamon jest podstawą jesiennych wypieków, smoothie i pumpkin latte… Aromat jesiennych i zimowych herbat, kaw i kompotów. Cynamon to podstawowy składnik przypraw korzennych, tej piernikowej i tej do grzanego wina…
Jesienią i zimą, a niektórzy nawet przez cały rok… kochamy cynamon!
Cynamon – ale jaki?
Czy faktycznie znamy cynamon?
Cynamon – jako przyprawa – to kora tropikalnego drzewa cynamonowca. Może pochodzić z wielu różnych gatunków tej rośliny. W kuchni używamy cynamon pochodzący przede wszystkim z dwóch odmian: cynamonowca cejlońskiego i chińskiego.
Najistotniejszą różnicą pomiędzy dwoma gatunkami cynamonu, z punktu widzenia zdrowia, jest zawartość kumaryny – związku, który może negatywnie wpływać na wątrobę, a nawet ją uszkadzać, prowadząc do marskości. Czyli im mniej kumaryny w cynamonie, tym bezpieczniejszy w stosowaniu. I tu istotna różnica: cynamon chiński zawiera około 1% kumaryny, podczas gdy cynamon cejloński zawiera jej 200-250 razy mniej, jakieś 0,005%.
Cynamon cejloński
Cynamon cejloński jest, można powiedzieć, szlachetniejszy. Ma delikatniejszy smak, wydaje się bardziej słodki; ma też przyjemniejszy, mniej oczywisty, bogatszy aromat i większy bukiet. Kora jest jasno brązowa i tworzy delikatne, kruche, wielowarstwowe laski – przypomina niekiedy miniaturowe zwoje papirusu. Jest kruchy, łatwy do złamania i pokruszenia.
Cynamon chiński
Cynamon chiński ma smak ostrzejszy, bardziej pikantny, a aromat bardziej oczywisty, czasem aż drażniący. Jest ciemniejszy w odcieniu. Kora cynamonu chińskiego jest podobna do drewna, laski są twarde, czasem trudne do przełamania.
Z uwagi na zawartość kumaryny oraz na wykwintność smaku i bogactwo aromatu warto używać cynamon cejloński. Niestety jest on zdecydowanie droższy do chińskiego, dlatego najczęściej spotykana i stosowana jest odmiana chińska. Szczególnie w produktach gotowych oraz suplementach – warto zwrócić uwagę jaki cynamon jest w składzie.
Z tego samego powodu przyjmuje się, że nie należy spożywać więcej niż 1 łyżeczkę cynamonu dziennie. W przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości cynamonu mogą wystąpić mdłości, wymioty, pocenie się, a u osób z jelitem wrażliwym – również biegunka. Dla bezpieczeństwa warto ograniczyć spożywanie cynamonu przez kobiety w ciąży.
Co dobrego w cynamonie?
Po za smakiem i zniewalającym zapachem – co dobrego w cynamonie?
Cynamon zawiera wiele substancji biologicznie aktywnych takich jak polifenole ( silne antyoksydanty ), kwas cynamonowy, waniliowy, kawowy…
Przypisuje się mu działanie prozdrowotne – i nie bez racji. Szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej, a część przypisywanych mu właściwości potwierdzona została w badaniach naukowych.
Więcej o cynamonie w dawnych czasach i medycynie tradycyjnej >> znajdziecie TUTAJ
Cynamon może przyczyniać się do obniżenia poziomu cukru we krwi i tym samym pomaga zapobiegać pojawianiu się stanów hiperglikemicznych. Nie wpływa na stężenie insuliny i dlatego nie można go traktować jako wspomagania leczenia cukrzycy ( natomiast może krótkotrwale wpłynąć na stabilizację poziomu cukru we krwi).
Cynamon obniża poziom cholesterolu „złego” LDL oraz całkowitego, jednocześnie nie obniżając lub nawet podwyższając poziom cholesterolu HDL ( „dobrego” ).
Cynamon może wpływać korzystnie na zaburzenia metabolizmu związane z przypadłościami kobiecymi ( choroby jajników ) oraz poprawiać regularność cyklu miesiączkowego.
Zmniejsza bóle menstruacyjne i reumatyczne oraz łagodzi objawy zapalenia stawów.
Jakiś czas temu pojawiła się teza, że cynamon nie ma właściwości odchudzających, co jest może trochę prawdą, ale…
Cynamon przyspiesza metabolizm, czyli przemianę materii, odpowiadając za szybsze spalanie cukrów, które tym samym nie odkładają się w postaci tłuszczu… zatem tak, cynamon wspomaga odchudzanie, a na pewno utrzymanie właściwej masy ciała i sylwetki. Drobne grzeszki słodyczowe z dodatkiem cynamonu będą mniej grzeszne…
A tak na poważnie, warto pamiętać o tej właściwości cynamonu jeśli borykamy się ze spowolnionym metabolizmem, ale potrzebujemy go wyregulować.
Cynamonowe pyszności – przepisy :
Cynamonowe proste sposoby:
Posyp cynamonem owsiankę, gryczankę, pudding chia czy dowolne inne słodkie śniadanie. Podobnie z kanapkami czy innymi przekąskami z masłem orzechowym – cynamon świetnie tu pasuje. Oraz z jogurtem !
Dodaj cynamon do zupy-kremu, w zasadzie każdej, a na pewno tych czerwonych, żółtych i białych, będzie pasował znakomicie.
Cynamon również doda głębi smaku gęstym sosom, tym makaronowym, i tym do mięs czy tofu. Wszędzie gdzie są przyprawy korzenne na pewno dobrze się skomponuje.
Posyp cynamonem jabłka… moje ulubione to jabłka z masłem orzechowym i cynamonem!
Ciekawostką jest… woda! włóż do szklanki z wodą laskę cynamonu wieczorem, żeby rano cieszyć się wodą o lekko cynamonowym smaku, ze wszystkimi dobrodziejstwami cynamonu.
No i kawa… kawa z cynamonem to klasyk, szczególnie ta z mleczną pianką posypaną cynamonem…